Landscaping is like the dressing on a salad. It's okay without it, but really adds a lot to it when done well.  Having a professional landscaper manage your lawn and yard can really make the difference between an okay lawn with decent grass coverage and a really great one with a thick lush yard.   It's not always smart to go with the first landscaper near you that you find, but rather get at least 3 estimates from various professionals that can help you evaluate the process.

Whether it's putting in new edging, adding river rock, or hardscape features, a professional landscaper will be able to provide the right tools and materials to make sure the lawn and yard are well maintained.

landscape pavers
Hardscaping – Pavers & Stepping StonesBrick and Stone ExteriorsStone and Gravel Driveways
Permeable pavers are a great solution for homeowners that want beautiful hardscapes without harming the environment.
pavers patio
Hardscaping – Pavers & Stepping StonesExcavating
Pavers, or paving stones, provide an excellent way to upgrade a driveway, patio, pool deck, walkway or other area of a residence.
Decomposed granite is a great option for driveways and walkways. But how much do they cost? Photo by Steve Swayne
Hardscaping – Pavers & Stepping Stones
The average price lies between $0.50 to $1 per square foot. When you add delivery and distribution, expect to pay $1 to $3 per square foot - cost is typically measured in cubic yards or square feet.
flagstone patio, outdoor kitchen, grill, patio furniture
Porches & SunroomsHardscaping – Pavers & Stepping Stones
Flagstone prices range between $15 to $20 per square foot for both materials and labor. The flagstone alone will cost $2 to $3 per sq. ft. to purchase, after which materials such as mortar, preparing the site and labor costs will take up the remaining $13-$17.
basalt block with pea gravel stairs
Hardscaping – Pavers & Stepping Stones
Expect to spend about $30 per ton or $4 per bag at the minimum, and about $55 per ton or $8 per bag at the maximum. But these are prices if you purchase relatively smaller amounts. Money can be saved by purchasing pea gravel in bulk.
 
Close