Microwave Repair and What it Costs

Leave a Comment - 4

Comments

Joe Werderitsh

Subject: Microwave Repair

Why would anyone consider repairing a microwave since it is no longer an expensive major appliance purchase? Over time, the cost of a new microwave has come down to the place where it is cheaper to replace it than repair it. People don't have TVs and DVD players repaired and when was the last time you saw a TV repair shop? When my old 1.5 cu ft Panasonic, that cost $300, after 17 years in 2012, I purchased a new 2.2 cu ft Panasonic with inverter technology for $156 on Amazon. The technology is more energy efficient using a smaller Magnatron and actually cooks at steady lower power settings instead of pulsing from high to off to high to off, and so on. And at 1250 watts, I can make popcorn in half the time as the older model, plus a selection for smaller bags using even less time. So I ask the question again: Why would anyone consider repairing a microwave?

James Bennett A. C. & M. Service

Subject: YES REPAIR

Hey Joe, Just read your comment about why repair microwaves. I have been repairing them since 1980. at that time they were 6-800 dollars for a good home unit. Yes, they have come down in cost substantially. Sometimes certain units have common failures like GE with the horrible mags they use. worse piece of crap ever sold. The part I put in I have never had one fail, so the customer gets a reasonable cost repair but the unit is actually better than new and they already know how to use it. Many of the new units are built like crap, they have become made so cheaply I personally would not want a newer one. Have it fixed by a well known trusted service guy, we are out there. The Panasonic's with the inverters are the biggest piece of garbage!! I stopped doing warranty service for Panasonic because of that , sort of proof that new stuff is no good.

Dewey

Subject: GE Adora Microwave Oven - DVNM7195SF1ss

I have subject GE oven and have not been able to replace the two light bulbs under the unit, oven top lights. Have been to appliance and parts stores with the model number and have not been able to get bulbs that will fit in the slots provided for them. Any recommendations? Would like to have the under lights working again. Its like they just won't fit in the sockets.

View Comments - 4 Hide Comments

Post New Comment

 
Close
Offers <
Deals
Popular <
Answers <

Answers

?
I second the original question (still unanswered). Speaking as someone who logged in today to try to find an attorney, I see this category as one that's exactly what I have my Angie's List membership for:

1. It's important that I find a good one
2. I'm not an expert enough to know myself who is a good one
3. The industry is full of advertisements and misinformation
4. I wish I knew what experiences other people have had


?
I don't care about lawns--I planted mine in clover and don't have to mow it. When I do need to mow I use a rotary Fiskars mower, which is great--or a scythe. That's right--a scythe (the European type, which is smaller, and it's very good exercise). Gas-powered mowers, chemical fertilizers and weed killers--all nasty stuff that gets into everyone's air, soil, and water. I'm sure my neighbor doesn't like my wildflowers, semi-wild pockets of fruit bushes, and unmown areas and yes, dandelions (I have 10 acres) but that's too bad. It's better habitat for wildlife, especially the pollinators on which our food supply depends. I think this obsession with the Great American Lawn is a waste of time and resources. Plant some food instead.


?
I'm not sure Angie et. al. want you to have a complete answer to this question. By re-subscribing at the Indiana State Fair in 2012, I think I paid $20.00 per year for a multi- year subscription. Maybe even less. At the other extreme--and I hope my memory isn't faulty about this--I think the price, for my area, for ONE year was an outrageous $70.00. And they debited me automatically without warning. I had to opt out of that automatic charge. I like Angie's List, but if some of the companies they monitor behaved the way they do in this respect, they'd be on some sort of Pages of Unhappiness. I'll be interested to see if this comment gets published or censored out of existence.
?

That's very difficult to answer without seeing the house. As one poster said, the prep is the most important part. On newer homes that don't have a lot of peeling paint, the prep can be very minimal even as low as a couple or a few hundred dollars for the prep labor.

On a 100 year old home with 12 coats of peeling paint on it, then the prep costs can be very high and can easily exceed 50% of the job's labor cost.

A 2100 sq ft two story home could easily cost $1000 just for the labor to prep for the paint job. That number could climb too. Throw in lots of caullking  or window glazing, and you could be talking a couple or a few hundred dollars more for labor.

Painting that home with one coat of paint and a different color on the trim could run roughly $1000 or more just for labor. Add a second coat  and that could cost close to another $1000 for labor.

For paint, you may need 20 gallons of paint. You can pay from $30-$70 for a gallon of good quality exterior paint. The manufacturer of the paint should be specified in any painting contract. Otherwise, the contractor could bid at a Sherwin-Williams $60 per gallon paint and then paint the house with $35 Valspar and pocket the difference. $25 dollars per gallon times 20 gallons? That's a pretty penny too.

That was the long answer to your question. The short answer is $2000 to $4000 and up, depending upon the amount of prep, the number of coats, the amount of trim, and the paint used.