How Much Does Bathroom Tile Installation Cost?

Leave a Comment - 4

Comments

Martin

Subject: Tile installation

My advise is to get multiple estimates and ask what options you have for waterproofing, prep as well as design. Also in our area everything is priced by time and materials so the average bathroom shower and basic floor takes about 4 days to complete. In the CT market that would start at 1600 for labor only.

greg winterburn

Subject: pricing tilie jobs!

hows this leeanne! ask yourself what do you get paid a week for the job you do and the time it takes! everybody wants a deal! now if you pay someone 1600 and within first year or two ya repairing ya lose in long run! im not saying a 1600 ollar should cost 5000 but take into consideration this! tools insurance wsib here in canada taxes and overhead! it all adds up! now take the average goverment worker going to work 40 hrs at say average 25 dollars an hour! what are the cost above that for the employer! add min 20 percent ! so that worker just putting in there 40 hours at 25 an hour is what 1000 plus add 200 for employer min and now ya up to 1200 not far from the tile guy putting in say 40 to 60 hours ! for 1600 dollars! seems way cheap to me! the guy is not making anymore than the average goverment worker here in canada for a weeks work! which would you rather do! just go put your 40 hours in or work your butt off plan execute and do an incredible job plus all the headaches that go with it! maybe its time to get into the renovation business and see what it really like!

Leeanne Lawlor

Subject: Bathroom Tile

The contractors quoting approximate prices are crazy, talk about inflated costs. I just had a full bathroom tiled by an expert and I got charged, $5 a foot, and it was a very intricate job, cost me $1,600, plus the cost of the tile (installer supplied the grout). I think the installers quoted on this site should have told what they charged a square foot, very misleading. These people need to get a grip.

View Comments - 4 Hide Comments

Post New Comment

 
Close
Offers <
Deals
Popular <
Answers <

Answers

?
I second the original question (still unanswered). Speaking as someone who logged in today to try to find an attorney, I see this category as one that's exactly what I have my Angie's List membership for:

1. It's important that I find a good one
2. I'm not an expert enough to know myself who is a good one
3. The industry is full of advertisements and misinformation
4. I wish I knew what experiences other people have had


?
I don't care about lawns--I planted mine in clover and don't have to mow it. When I do need to mow I use a rotary Fiskars mower, which is great--or a scythe. That's right--a scythe (the European type, which is smaller, and it's very good exercise). Gas-powered mowers, chemical fertilizers and weed killers--all nasty stuff that gets into everyone's air, soil, and water. I'm sure my neighbor doesn't like my wildflowers, semi-wild pockets of fruit bushes, and unmown areas and yes, dandelions (I have 10 acres) but that's too bad. It's better habitat for wildlife, especially the pollinators on which our food supply depends. I think this obsession with the Great American Lawn is a waste of time and resources. Plant some food instead.


?
I'm not sure Angie et. al. want you to have a complete answer to this question. By re-subscribing at the Indiana State Fair in 2012, I think I paid $20.00 per year for a multi- year subscription. Maybe even less. At the other extreme--and I hope my memory isn't faulty about this--I think the price, for my area, for ONE year was an outrageous $70.00. And they debited me automatically without warning. I had to opt out of that automatic charge. I like Angie's List, but if some of the companies they monitor behaved the way they do in this respect, they'd be on some sort of Pages of Unhappiness. I'll be interested to see if this comment gets published or censored out of existence.
?

That's very difficult to answer without seeing the house. As one poster said, the prep is the most important part. On newer homes that don't have a lot of peeling paint, the prep can be very minimal even as low as a couple or a few hundred dollars for the prep labor.

On a 100 year old home with 12 coats of peeling paint on it, then the prep costs can be very high and can easily exceed 50% of the job's labor cost.

A 2100 sq ft two story home could easily cost $1000 just for the labor to prep for the paint job. That number could climb too. Throw in lots of caullking  or window glazing, and you could be talking a couple or a few hundred dollars more for labor.

Painting that home with one coat of paint and a different color on the trim could run roughly $1000 or more just for labor. Add a second coat  and that could cost close to another $1000 for labor.

For paint, you may need 20 gallons of paint. You can pay from $30-$70 for a gallon of good quality exterior paint. The manufacturer of the paint should be specified in any painting contract. Otherwise, the contractor could bid at a Sherwin-Williams $60 per gallon paint and then paint the house with $35 Valspar and pocket the difference. $25 dollars per gallon times 20 gallons? That's a pretty penny too.

That was the long answer to your question. The short answer is $2000 to $4000 and up, depending upon the amount of prep, the number of coats, the amount of trim, and the paint used.