How to Improve Ventilation in a Basement Remodeling Project

Leave a Comment - 3

Comments

mick

Subject: basement ventilation system

have bedrooms which are partly in excavation cut. the rooms has no rising damp but is very damp and moist need good ventilation system.

Tammy

Subject: basement ventilation

We have installed a dehumidifier that has we have retro fit to vent out the small window in the glass block called EZ Breath, it is a small unit and it has been in for over three years now and cannot smell any musty smells that we always did before when running two standard dehumidifiers. It also takes 1/10th the electricity

Mark

Subject: basement dehumidification

You can buy a product that will remove foul basement air and replace it with dry, fresh air, known as the Breeze, for about $280 at Amazon. It has made it possible for our family to use our basement! We had a dehumidifier running for many years. It cost about $35 per month to run, needed to have the tank emptied, and never changed the air in the basement. Family allergies and the terrible smell kept everyone out. This appliance costs pennies to run, is very sturdy, made of vinyl, has a full variable speed fan control and a humidistat that turns it on and off based on the desired humidity level. You can barely hear the fan. It installs as a dryer is vented. At $350, it costs so much less than the competition (Humidex about $1,200) (EZ Breathe about $1,500) (Wave Ventilation about $1,700). It's a steal.

View Comments - 3 Hide Comments

Post New Comment

 
Close
Offers <
Deals
Popular <
Answers <

Answers

?
I second the original question (still unanswered). Speaking as someone who logged in today to try to find an attorney, I see this category as one that's exactly what I have my Angie's List membership for:

1. It's important that I find a good one
2. I'm not an expert enough to know myself who is a good one
3. The industry is full of advertisements and misinformation
4. I wish I knew what experiences other people have had


?
I don't care about lawns--I planted mine in clover and don't have to mow it. When I do need to mow I use a rotary Fiskars mower, which is great--or a scythe. That's right--a scythe (the European type, which is smaller, and it's very good exercise). Gas-powered mowers, chemical fertilizers and weed killers--all nasty stuff that gets into everyone's air, soil, and water. I'm sure my neighbor doesn't like my wildflowers, semi-wild pockets of fruit bushes, and unmown areas and yes, dandelions (I have 10 acres) but that's too bad. It's better habitat for wildlife, especially the pollinators on which our food supply depends. I think this obsession with the Great American Lawn is a waste of time and resources. Plant some food instead.


?
I'm not sure Angie et. al. want you to have a complete answer to this question. By re-subscribing at the Indiana State Fair in 2012, I think I paid $20.00 per year for a multi- year subscription. Maybe even less. At the other extreme--and I hope my memory isn't faulty about this--I think the price, for my area, for ONE year was an outrageous $70.00. And they debited me automatically without warning. I had to opt out of that automatic charge. I like Angie's List, but if some of the companies they monitor behaved the way they do in this respect, they'd be on some sort of Pages of Unhappiness. I'll be interested to see if this comment gets published or censored out of existence.
?

That's very difficult to answer without seeing the house. As one poster said, the prep is the most important part. On newer homes that don't have a lot of peeling paint, the prep can be very minimal even as low as a couple or a few hundred dollars for the prep labor.

On a 100 year old home with 12 coats of peeling paint on it, then the prep costs can be very high and can easily exceed 50% of the job's labor cost.

A 2100 sq ft two story home could easily cost $1000 just for the labor to prep for the paint job. That number could climb too. Throw in lots of caullking  or window glazing, and you could be talking a couple or a few hundred dollars more for labor.

Painting that home with one coat of paint and a different color on the trim could run roughly $1000 or more just for labor. Add a second coat  and that could cost close to another $1000 for labor.

For paint, you may need 20 gallons of paint. You can pay from $30-$70 for a gallon of good quality exterior paint. The manufacturer of the paint should be specified in any painting contract. Otherwise, the contractor could bid at a Sherwin-Williams $60 per gallon paint and then paint the house with $35 Valspar and pocket the difference. $25 dollars per gallon times 20 gallons? That's a pretty penny too.

That was the long answer to your question. The short answer is $2000 to $4000 and up, depending upon the amount of prep, the number of coats, the amount of trim, and the paint used.