How to Choose the Right Countertop for Your Kitchen

Leave a Comment - 3

Comments

beth

Subject: Quartz countertops are more resistant to staining and cracking

Quartz countertops are just as strong as granite but have the added benefit of being more flexible. Quartz is also less expensive and the color
consistency is really key with quartz. Granite is not consistent and in many cases has several different changes of color. You can place hot pots on
the surface but stains do not absorb easily into quartz. I found my quartz slab through my fabricator at Web Don. The way quartz slabs are produced allows the manufacturer to ensure that the slab is exactly the color, texture and pattern that you want. - it is just amazing. I would never
go back to Granite after having Quartz.

Shayna

Subject: Response

I will respond that quartz is not typically less expensive than granite nowadays.

There are some people who love the man-made products but there are still people who prefer natural stone and the amazing variation, patterns, colors and textures available. It's also nice knowing you have a unique stone that no one else may have in their own home! You can't get that with quartz.

Marble countertops

Subject: Right countertop for your kitchen

Marble countertops are an excellent choice for kitchen. It is a beautiful countertop option, however, you are correct that it will stain and etch. Granite is one of the most popular countertop materials on the market and a popular choice for modern or traditional houses. Granite added during production, engineered composites successfully mimic the look of real stone. Granite is a much better choice of stone than marble for a kitchen.

View Comments - 3 Hide Comments

Post New Comment

 
Close
Offers <
Deals
Popular <
Answers <

Answers

?
I second the original question (still unanswered). Speaking as someone who logged in today to try to find an attorney, I see this category as one that's exactly what I have my Angie's List membership for:

1. It's important that I find a good one
2. I'm not an expert enough to know myself who is a good one
3. The industry is full of advertisements and misinformation
4. I wish I knew what experiences other people have had


?
I don't care about lawns--I planted mine in clover and don't have to mow it. When I do need to mow I use a rotary Fiskars mower, which is great--or a scythe. That's right--a scythe (the European type, which is smaller, and it's very good exercise). Gas-powered mowers, chemical fertilizers and weed killers--all nasty stuff that gets into everyone's air, soil, and water. I'm sure my neighbor doesn't like my wildflowers, semi-wild pockets of fruit bushes, and unmown areas and yes, dandelions (I have 10 acres) but that's too bad. It's better habitat for wildlife, especially the pollinators on which our food supply depends. I think this obsession with the Great American Lawn is a waste of time and resources. Plant some food instead.


?
I'm not sure Angie et. al. want you to have a complete answer to this question. By re-subscribing at the Indiana State Fair in 2012, I think I paid $20.00 per year for a multi- year subscription. Maybe even less. At the other extreme--and I hope my memory isn't faulty about this--I think the price, for my area, for ONE year was an outrageous $70.00. And they debited me automatically without warning. I had to opt out of that automatic charge. I like Angie's List, but if some of the companies they monitor behaved the way they do in this respect, they'd be on some sort of Pages of Unhappiness. I'll be interested to see if this comment gets published or censored out of existence.
?

That's very difficult to answer without seeing the house. As one poster said, the prep is the most important part. On newer homes that don't have a lot of peeling paint, the prep can be very minimal even as low as a couple or a few hundred dollars for the prep labor.

On a 100 year old home with 12 coats of peeling paint on it, then the prep costs can be very high and can easily exceed 50% of the job's labor cost.

A 2100 sq ft two story home could easily cost $1000 just for the labor to prep for the paint job. That number could climb too. Throw in lots of caullking  or window glazing, and you could be talking a couple or a few hundred dollars more for labor.

Painting that home with one coat of paint and a different color on the trim could run roughly $1000 or more just for labor. Add a second coat  and that could cost close to another $1000 for labor.

For paint, you may need 20 gallons of paint. You can pay from $30-$70 for a gallon of good quality exterior paint. The manufacturer of the paint should be specified in any painting contract. Otherwise, the contractor could bid at a Sherwin-Williams $60 per gallon paint and then paint the house with $35 Valspar and pocket the difference. $25 dollars per gallon times 20 gallons? That's a pretty penny too.

That was the long answer to your question. The short answer is $2000 to $4000 and up, depending upon the amount of prep, the number of coats, the amount of trim, and the paint used.